Фото: Pexels

Регулювання пенсії "чорнобильців" визнано неконституційним: що це означає

В Україні пенсії громадянам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській атомній електростанції, мають виплачуватися у розмірі, який передбачений законом, а не залежно від наявності грошей у держави, як це записали в Бюджетному кодексі.

Таке рішення виніс Конституційний суд України на пленарному засіданні 13 вересня, повідомляється на сайті суду.

"Суд наголошує, що соціальні гарантії для цієї категорії осіб, зокрема, розмір їх пенсійного забезпечення має встановлювати законодавець виключно в законі № 796 ("Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року — ред.)", — йдеться в повідомленні.

Суд також зазначає, що розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи не можуть залежати від наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування.

"Такі пенсії мають виплачуватися в порядку та розмірах визначених законом. При цьому розмір пенсій не може корегуватися Кабінетом міністрів України в залежності від наявних фінансових ресурсів", — наголошують в Конституційному суді.

Отже, суд визнав таким, що не відповідає Конституції України положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу у частині застосування статті 54 закону №796.

Суддею-доповідачем у цій справі виступив Віктор Кичун. Зазначається, що текст рішення та його резюме будуть оприлюднені на офіційному сайті суду 14 вересня 2023 року.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що учасники бойових дій мають право на доплати до пенсії у розмірі 25% прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Економіка, 13.09.2023 19:54