Валерій Залужний. Джерело: Facebook

Залужний оприлюднив стратегію України у війні з РФ на 2024 рік

Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний виклав свою стратегію перемоги над Росією та виклики, які стримують його країну у військовому плані.

Про це йдеться в інтерв'ю генерала Залужного виданню CNN.

За словами головнокома, Друга світова війна закінчилася майже 80 років тому, але її спадщина у визначенні стратегічного бачення війни зберігається донині. Він переконаний, якими б видатними досягненнями не були, наприклад, авіація, ракетні технології та засоби космічного базування, концепція перемоги залишається незмінною: знищити ворога та захопити чи звільнити територію.

"І все ж кожна війна унікальна. І, на мій погляд, немає більшого випробування, яке стоїть перед військовим командиром, ніж своєчасно зрозуміти, як кожна війна має різні форми", — сказав Залужний.

Військовий виокремив головні фактори, які визначають особливості кожної війни, а саме:

  • технічний прогрес, який визначає розвиток озброєнь і техніки;
  • політичні умови в країні та за кордоном, а також економічне середовище;

Залужний переконаний, що перемога потребує унікальної стратегії та слідує унікальній логіці й наразі добре відомо, що центральним рушієм цієї війни є розробка систем безпілотної зброї.

"Вони поширюються неймовірною швидкістю, і сфера їх застосування стає все ширшою. Важливо те, що саме ці безпілотні системи, такі як безпілотники, разом з іншими видами передової зброї є найкращим способом для України уникнути втягнення в позиційну війну, де ми не маємо переваги", — наголосив генерал.

Він також зауважив, що хоча володіння такими технологіями є ключовим, це не єдиний фактор, що впливає на поточну стратегію.

"Ми повинні боротися зі зменшенням військової підтримки з боку ключових союзників, борючись із їх власною політичною напругою. Запаси наших партнерів ракет, засобів протиповітряної оборони та боєприпасів для артилерії вичерпуються через інтенсивність бойових дій в Україні, а також через глобальну нестачу порохових зарядів", — сказав він.

Залужний підкреслив, що Росія, беручи до уваги те, як події на Близькому Сході відвернули увагу міжнародної спільноти, може спробувати спровокувати подальші конфлікти деінде.

"Слабкість режиму міжнародних санкцій означає, що Росія, у партнерстві з деякими іншими, все ще здатна розгорнути свій військово-промисловий комплекс у погоні за війною на виснаження проти нас. Ми повинні визнати суттєву перевагу ворога в мобілізації людських ресурсів і порівняти це з нездатністю державних інституцій в Україні покращити чисельність наших Збройних сил без застосування непопулярних заходів", — запевнив Залужний.

Головнокомандувач ЗСУ заявив, що недосконалість нормативно-правової бази в нашій державі, а також часткова монополізація оборонної промисловості залишаються під тиском.

"Нарешті, ми залишаємося підбиті недосконалістю нормативно-правової бази в нашій країні, а також частковою монополізацією ОПК. Це призводить до вузьких місць у виробництві — наприклад, боєприпасів — що ще більше посилює залежність України від її союзників щодо постачання", — сказав Залужний.

Він переконаний, що український бойовий досвід, особливо з 2022 року, є унікальним — але в інтересах перемоги "ми повинні постійно знаходити нові шляхи та нові можливості, які допоможуть нам отримати перевагу над ворогом".

"Можливо, пріоритетом номер один тут є опановування цілим арсеналом (відносно) дешевих, сучасних і високоефективних безпілотних транспортних засобів та інших технологічних засобів. Вже зараз такі засоби дозволяють командирам стежити за ситуацією на полі бою в режимі реального часу, вдень і вночі, за будь-яких погодних умов", — наголосив військовий.

На думку Залужного, вони надають розвідувальні дані в режимі реального часу, дозволяючи коригувати вогонь цілодобово, без пауз, що дає нам можливість завдавати високоточні удари по ворожих цілях на передовій позиції та в глибині.

"Коротко кажучи, це означає не що інше, як повну перепланування операцій на полі бою — і відмову від застарілого стереотипного мислення. Нові операції можуть включати створення цифрового поля, радіоелектронний контроль середовища або комбіновану операцію з використанням атакувальних дронів і кіберактивів. Такі операції будуть скоординовані та проводитимуться за єдиною концепцією та планом", — заявив Головком.

Військовий наголосив, що важливо те, що ціль не завжди буде зосереджена виключно на бойових діях. Це може бути спрямоване на зменшення економічних можливостей противника, або ізоляцію, або виснаження його.

"Напади можуть мати психологічні цілі. При цьому на цей момент пріоритетом залишається покращення ситуації на полі бою. І тут технологія може похвалитися безсумнівною перевагою над традицією. Дистанційне керування цими засобами означає меншу кількість солдатів у небезпеці, а отже, рівень людських втрат. Це дає можливість зменшити (хоча, звичайно, не виключити) залежність від важкої техніки під час виконання бойових завдань і загального ведення бойових дій", — запевнив Залужний.

На його думку, це відкриває можливість завдавання раптових масованих ударів по об’єктах критичної інфраструктури та вузлах зв’язку без розгортання дорогих ракет чи пілотованих літальних апаратів. Подальші переваги, за словами Залужного, стануть очевидними з часом, хоча, звичайно, ворог весь час шукатиме способи захиститися від таких операцій і перехопити або повернути ініціативу.

"Отже, системи захисту також потребують постійного вдосконалення, як і заходи протидії, спрямовані на використання ворогом нових технологій. Виклик для наших Збройних сил не можна недооцінювати. Це створення абсолютно нової державної системи технологічного переозброєння. Враховуючи все на цей час, ми вважаємо, що створення такої системи може бути досягнуто за п'ять місяців. Наші партнери дотримуються такої ж думки", — заявив Залужний.

Він підкреслив, що цей час буде витрачено на створення відповідної організаційної структури, заповнення та оснащення посад, забезпечення навчання та підтримки, розбудову допоміжної інфраструктури та логістики та розробку доктринальної основи.

"Підсумовуючи, у 2024 році ми повинні зосередити наші основні зусилля на трьох напрямках. Створення системи забезпечення наших Збройних сил високотехнологічними засобами. Представляємо нову філософію навчання та ведення війни, яка враховує обмеження щодо ресурсів і способи їх використання. І якомога швидше освоєння нових бойових можливостей", — сказав військовий.

Залужний також наголосив, що Україна вже має можливості знищити ворога і забезпечити існування державності.

"Нашою метою має бути скористатись моментом — максимально накопичити новітні бойові можливості, які дозволять залучити менше ресурсів для завдавання максимальної шкоди ворогу, припинити агресію та захистити від неї Україну в майбутньому", — резюмував Валерій Залужний.

Варто зазначити, що 29 січня на Банковій відбулася резонансна зустріч щодо відставки головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. Крім самого генерала, були присутні президент Володимир Зеленський і міністр оборони Рустем Умєров.

Нагадаємо, що головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний після вкидів про нібито свою відставку опублікував спільне фото з начальником Генерального штабу Сергієм Шапталою.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Війна, 01.02.2024 20:01